סיפור מעשה לילדים: האיש הטוב והאיש הרע, או – כל אחד אחראי לגורלו

היה היו פעם שני אנשים: איש טוב ואיש רע.

כולם אהבו את האיש הטוב והאיש הטוב אהב את כולם.  האיש הרע דאג רק לעצמו ואף אחד לא אהב אותו.  האיש הטוב דאג לקבוצת הכדורגל של השכונה, ולכן נתנו לו להנהיג את השכונה.

פעם אחת הגיעו האנשים אל האיש הטוב ואמרו לו שהם רוצים לבנות לעצמם בתים.  האיש הטוב אמר להם: אני אבנה לכם את הבתים. אבל בשביל לבנות לכם את הבתים אני צריך שתתנו לי כסף. בגלל שכולם אהבו את האיש הטוב, כולם נתנו לו כסף.  אז האיש הטוב נתן חלק קטן מהכסף לכמה ילדים כדי שיבנו את הבתים, ואת השאר שמר כדי שיוכל לעשות עוד מעשים טובים.

האיש הרע אמר להם: אני לא אוכל לבנות לכם בתים, כי אין לי כסף. אבל אני חזק ואני אסחוב לכם את הדברים בעצמי לבתים. בגלל שהאיש היה רע, אף אחד לא רצה אותו.

האיש הטוב הצליח: כולם רצו שהוא יבנה להם בתים. הוא יצא מהשכונה והסתובב בכל העולם, ובכל מקום הוא בנה לאנשים בתים עם הכסף שנתנו לו. בשביל לבנות את כל הבתים הוא ביקש יותר ויותר כסף, אבל תמיד נתנו לו, כי כולם ידעו שאפשר לסמוך על האיש הטוב.

לאיש הרע היה פחות ופחות כסף. כולם שנאו אותו כי הוא לא הצליח, וגרשו אותו מהשכונה. האיש הרע כל הזמן התלונן כי הוא היה רע, עד שגם אלוהים שנא אותו והפך אותו לחולה, אבל לאיש הטוב הוא נתן בריאות.

בינתיים, לאיש הטוב התחיל להיות הרבה כסף. האנשים שהוא בנה להם בתים רצו להשתמש במכוניות שיעזרו להם להגיע בקלות לבתים של החברים שלהם. האיש הטוב אמר להם: תנו לי עוד כסף ואני אתן לכם דלק. אז הם נתנו לו הרבה כסף, והוא השתמש בכסף בשביל לקנות דלק מאחרים. אז אמר להם האיש הטוב: בגלל שאני מצליח, כדאי שתתנו לי לשמור לכם על הכסף שלכם. אחר כך, כשתהיו זקנים, אני אדאג לכם.  הפעם האנשים לא כל כך הבינו את האיש הטוב, אז הם הלכו לשאול את המלך.  המלך אמר להם שזה רעיון טוב מאוד.  המלך, שגם הוא היה טוב, ידע שהוא לא יוכל לשמור להם את כל הכסף, כי הוא צריך לעסוק בענייני מלוכה. וגם הוא היה חבר טוב של האיש הטוב, וידע שאפשר לסמוך עליו.  אז הוא אסף מכולם את הכסף ונתן אותו לשמירה לאיש הטוב.

האיש הרע רק הלך והתדרדר ורק נהיה טפיל על כל האנשים. בגלל שהוא היה חולה הוא אפילו לא יכול היה להעביר לאנשים את הדברים, והוא ביקש שהם יעזרו לו.  לך מכאן! אמרו לו האנשים. לך מכאן! אמר לו המלך. האנשים כעסו מאוד, כי האיש היה רע והוא לא עשה בשבילם כלום, בזמן שהאיש הטוב דאג להם כשהם יהיו זקנים. חוץ מזה אלוהים שנא אותו, וזה שהוא היה חולה ועני רק הוכיח שהוא רע.

האיש הטוב חשב לעצמו: עכשיו יש לי כסף שהוא לא שלי. אם אני אפסיד את הכסף הזה, לא יקרה לי שום דבר, כי הרי המלך צריך לדאוג לכסף הזה. ואם אני ארוויח, כולם ידעו כמה אני טוב.  אז האיש הטוב השתמש בכסף שהאנשים נתנו לו בשביל להגדיל עוד ועוד את הכסף, עד שלאיש הטוב היה כל כך הרבה כסף שהוא לא היה יכול לספור אותו.

אבל גם האיש הטוב טעה קצת, ופתאום הוא התחיל להפסיד חלק מהכסף.  לאט לאט, האיש הטוב הפסיד בעצם הרבה יותר כסף מהאיש הרע: הוא הפסיד המון כסף. אבל בגלל שהכסף הזה היה של כולם, והמלך הרי אהב את האיש הטוב, אז כולם סלחו לו. המלך אמר לו: לא נורא שהפסדת, אתה יכול להחזיר רק חצי מהכסף.   האיש הטוב החזיר את החצי מהכסף שהוא קיבל מראש מהאנשים, ואת מה שהוא הרוויח הוא השאיר לעצמו.  אז האיש הטוב היה שמח, האנשים היו שמחים כי נשאר להם כסף, והמלך היה שמח כי האיש הטוב הזמין אותו לארוחה ואמר לכולם: איזה מלך טוב יש לנו!

אבל לאיש הרע , כמו שאמרנו, אף אחד לא רצה לוותר על הכסף, למרות שהוא חייב הרבה פחות: הוא, הרי, איש רע.   האיש הרע היה כל כך עצוב, עד שהוא הדליק את עצמו באש ונשרף מרוב ייאוש.

כל זה הגיע לאיש הרע, ואף אחד לא הצטער, כי החכמים אומרים: כל אחד אחראי לגורלו, ואם האיש לא היה רע הוא לא היה נענש.  בגלל שכל אחד אחראי לגורלו, האיש הטוב המשיך להצליח, והיו לו בנים מצליחים, והבן שלו התחתן. המלך הזמין אותו בחזרה לארוחה ואיחל לו מזל טוב, וכולם המשיכו לאהוב את האיש הטוב. האיש הטוב והמלך חיו באושר ואושר עד עצם היום הזה, והאנשים הרעים נשארו בחוץ וצעקו מחוץ לחלונות, אבל אף אחד לא הקשיב להם אף פעם.

תגובה אחת בנושא “סיפור מעשה לילדים: האיש הטוב והאיש הרע, או – כל אחד אחראי לגורלו

  1. בערש הקפטיליזם החזירי מעבר לים יש פרק נוסף בסיפור:
    האיש הטוב היה כל כך טוב שהמלך החליט שעל אזרחי המדינה להגדיל את חובם הלאומי הבלתי נתפס כדי לאפשר לאיש הטוב להיחלץ ממצבו כדי שיוכל לעשות עליהם עוד סיבוב או לחילופין לקרוס כבר בסיבוב הזה עם עוד כסף שהלך לתהום הנשייה.
    מדהים לראות שבגלל שההימור יחסית הצליח והמטולטלת נעה לכיוון האפשרות הראשונה, האזרחים הישרים כבר חידשו את אמונם באיש הטוב!

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s