הבחילה הנוראית מנאומו של נתניהו

זיכרון השואה איננו שייך לקורבנותיה. את השואה לא עברו יהודי אירופה. השואה היא של בנימין נתניהו. היא שייכת לו. כל משפחתו נרדפה בשואה. כילד הוא נאלץ להסתתר במרתפים, לחיות על לחם ומים. מספר קועקע על זרועו. השואה שייכת לבנימין נתניהו: השואה היא האיום האיראני, ואין לה קיום מחוץ לאיום האיראני.

כמה יהיר, כמה נפוח, כמה חסר אנושיות יכול להיות אדם אשר לוקח לעצמו את כאבם של אחרים, אשר מנווט אותה לצרכיו הפופוליסטיים המכוערים.

שבוע קודם לכן קיצצה ממשלתו של נתניהו בקצבאותיהם של ניצולי השואה. אותם זקנים שהמדינה טורחת לשכוח מדי יום ביומו, טורחת להשליך אותם אל מלחמות הבירוקרטיה האינסופיות, כפי שהיא עושה לכל זקניה. פעם בשנה היא נזכרת בהם, נזכרת להטריח אותם מביתם כדי ללקק את עכוזו של מי שחזה, פעל ומנע את שואתם.

השואה איננה שלך, בנימין נתניהו. היא איננה שלך לקחתה ולהכריז עליה בעלות. אנו זוכרים. זוכרים כיצד מדינה נאורה איבדה את שפיותה ואת אנושיותה והפכה למפלצת, למכונה. זוכרים כיצד קהילות שלמות הוכחדו, נרדפו, נשרפו.

מי שמך לנפנף בה כך? מי שמך להמליך את עצמך למציל היהודים?  מי ביקש ממך לדבר על איראן? האם איראן קשורה אל השכן שהיה לי בתור ילד, שנרקב בדירתו ללא עזרה סיעודית? האם איראן אחראית עליו? לא, אתה אחראי עליו, בנימין נתניהו. אתה הפנים שאמורות להיות מופנות אליו, אך אתה מחכה שהפנים כולם יופנו אליך.

אני מתבייש בך בכל מאודי, בנימין נתניהו, ואני חושב שהפכת את מדינתנו לאותה מפלצת חסרת פנים. מדינת ישראל של 2012 טופחת על חזה ומנפנפת בידיה בגאון, ומפנה את גבה אל הנרדף, החלש, החולה: אל המוזלמן, אל ניצול השואה. דבר אחד נכון אמר בנימין נתניהו: יש ללמוד מן הזכרון, ולא רק לזכור אותו. יש ללמוד כי האנושיות חשובה יותר מכל, כי אסור לה לחברה להתדרדר אל תהומות הגזענות, האלימות והטירוף של גרמניה הנאצית. יש ללמוד כי החברה נמדדת על סמך יחסה אל החלש, וכי החברה שלנו כבר שכחה אותו מזמן.

למד, בנימין נתניהו, למד לזכור את פניהם. למד לזכור את דבריו הבאים של פרימו לוי:

"בבני אדם רבים ואף בעמים שלמים מצוי על סף ההכרה רגש "שכל זר הוא צר ואויב". על פי רוב אמונה זו חבויה היטב במעמקי הנפש כדלקת זיהומית שלא התפשטה. מדי פעם היא מתגלה במעשים מקריים ולא עקביים ואיננה מקור לחשיבה שיטתית. אולם, כאשר "האני מאמין" הסמוי מעין נהפך למחשבה שיטתית, לעיקרון מרכזי של מערכת היקשים הגיונית, בקצה השרשרת מופיע מחנה הריכוז (ההדגשה במקור)… כל בני האדם חייבים לראות בהיסטוריה של מחנות הריכוז אות לסכנה האורבת באופק.

9 תגובות

 1. הציטוט היפה הזכיר לי שני דברים:
  http://www.haaretz.co.il/misc/1.1169714
  http://www.haokets.org/2012/01/25/ושוב-שברנו-שיא/

  מחנות ריכוז הן אות לסכנה האורבת באופק?

  ובטח לקח השואה פיעם בעוצמה בליבו של ביבי כשהוא החליט להקים מחנה ריכוז לפליטים.

  צביעות היא שמי השני, והראשון, והשלישי…

  אהבתי

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s