אם פעם אחת תקשיבו לפוסט הזה, לא יהיו יותר טילים על אשדוד

לפני כחמישה חודשים, ב30 לאוקטובר, כתבתי את הפוסט הזה.  כתבתי אותו בזמן הפגזה של כמעט כשבוע על יישובי עוטף עזה, אשדוד ואשקלון.  לפחות מאה ועשר רקטות נורו לעבר ישובי הדרום מאז. באוגוסט של אותה שנה, בעקבות ההתקפה שערכה ישראל בעזה כנגד ועדות ההתנגדות העממית, נערכה מתקפת טילים דומה (אז נפלו 149 רקטות בשטח ישראל) . נכון למחר, ילדי הדרום יאבדו לפחות 6 ימי לימודים כולל את אותה תקופה, כך גם ילדי הגנים. הממשלה התחייבה לפרוש את מערכת כיפת ברזל בכדי להגן על היישובים. נתוני צה"ל מצביעים על הצלחה של מעל ל90%. יחד עם זאת, בהתקפת אוקטובר נהרג אדם אחד ונפצעו כ-30. באוגוסט נהרגו שני תושבים ונפצעו יותר מ40. מימדי פגיעת הרקטות האחרונות עדיין אינם סגורים, אך ברור, לצערנו, כי הן לא יסתיימו ללא נזק. לאורך כל תקופה זו הייתה פרושה מערכת כיפת ברזל בחלק מן היישובים.

לאורך כל תקופה זו, לא פתרה הממשלה את הירי על יישובי הדרום. הבטחות הובטחו, מערכות פותחו, איומים הושמעו, ודבר לא נעשה. בתקופת ממשלת נתניהו, שדיברה על אוזלת ידיהן של ממשלות אולמרט ושרון לפניה, המשיך ירי הטילים לכל אורך שנת 2011.

תגובת הממשלה הרשמית לירי הטילים היא "הכלה". האקסיומה היסודית במשרדי הממשלה והביטחון, היא כי ירי הטילים הנו מצב נתון ובלתי פתיר. מערכת "כיפת ברזל" איננה רק אמצעי, היא יעד: והיעד הוא לצמצם. דומה שמתקפת הטילים היא אסון טבע, גזירת גורל עמה נאלצים שליש מאזרחי ישראל לחיות באופן יום-יומי, כמו הוריקנים בארה"ב או מפגעי חורף סמוך לקטבים. מאחורי מתקפות הטילים לא עומדים בני אדם – עם אינטרסים, אידאלים, או כוונה, אלא מפלצות, בעלות הצורך הכפייתי להרוג. עבור הצורך הזה מוכנות המפלצות הללו להקריב עצמן בכמות גדולה בהרבה (שכן, מעניין ההרוגים גדול יותר מיחס של אחד למאה).

וכעת, האמת: האמת לגבי מתקפת הטילים של אוגוסט 2011 היא כי היא החלה בעקבות פעולה של ממשלת ישראל בעזה. האמת היא כי ממשלת ישראל וצה"ל שיקרו לאזרחים וטענו כי פעלו בעזה על מנת לחסל את מבצעי הפיגוע באילת באותו בוקר, בעוד שכל מבצעי הפיגוע יצאו מסיני, עובדה בה הודה לאחר מכן דובר צה"ל. (ראו: כאן, כאן, וגם אצלי כאן).  האמת היא כי ממשלת ישראל אחראית באופן ישיר למותם של שני אזרחים, כי היא שיקרה כאשר טענה שמבצעי הפיגוע באילת נענשו, וכי לא הייתה לה בעיה להפקיר את יישובי הדרום למתקפה כזו לטובת האינטרסים שלה (שכללו, בין השאר, את השתקת המחאה החברתית שסערה בדיוק בתקופה זו).

והאמת הגדולה יותר, המזעזעת יותר, והבוטה יותר, היא כי ממשלת ישראל שמה זין על יישובי הדרום, בדיוק באותו אופן שהיא שמה זין על המחאה החברתית. לאשדוד, אשקלון, שדרות, ואופקים, אין כוח אלקטורלי. הן מופיעות בסדר היום הציבורי בעת ההתקפות, מעלות הזדהות קולקטיבית כמו משתתף שנזרק מן האח הגדול, ונשכחות. יש גרעין איראני, הרי.

אי אפשר לעצור הוריקן. אך בני אדם אינם פועלים בוואקום: למשגרי הטילים ישנה סיבה לפעולה שלהם, כפי שלכל פעולה שאדם מבצע ישנה סיבה. גם משגרי הטילים יודעים שבעקבות מספר רקטות על אשדוד הם לא ישמידו את מדינת ישראל, ואם יש משגר טילים שחושב כך, הרי שהוא מטומטם.

אפשרות המלחמה, או ההפגזה, מיועדת לניסיון לייצר הרתעה. הלוגיקה העומדת מאחוריה היא לוגיקה דומה לזו של הענישה החינוכית או לזו של בתי הסוהר: מטרתה לייצר פחד משתק מפני פעולה. אותה שיטה מפעיל אסד נגד המהפכה האזרחית כנגדו, את אותה השיטה הפעילה ארה"ב בדוקטרינת ה"הלם והמורא", ואת אותה שיטה מבקשת ישראל להפעיל בעזה. משל:  אם תירה רקטות, המחיר לכך יהיה גדול מכפי שתוכל לשלם. זהו העיקרון המנחה של מבצע "עופרת יצוקה", זהו העיקרון המנחה של ה"סיכולים הממוקדים", וזהו העיקרון המנחה של סבבי המהלומות.   השיטות הללו כשלו בכל מקום בהן הן נוסו: לטווח הקצר, ההרתעה עובדת. לטווח הארוך: ככל שההתקפה קשה ואכזרית יותר, כך הצורך בנקמה ובתגובה עולה. לאחר כל 67 תגיע 73, לאחר כל הצלחה בעיראק יגיע הכשלון, לאחר כל טבח שמבצע אסד יגיע הזעם הנגדי של הנטבחים.

כמו תרנגול קורא, ממשיכה ממשלת ישראל ליישם את אותה "טקטיקה" פעם אחרי פעם. היא יודעת שהיא חסרת סיכוי, אך כאמור, היא קוצרת את הפירות ולא נענשת על כך. בסקר "הארץ" האחרון זכתה ממשלת נתניהו לתמיכה מקיר לקיר: רוב מוחץ של 37 מנדטים, וזאת מבלי שפתרה אחת מן הבעיות החברתיות וכאשר לאורך כל השנה נורו רקטות. לנתניהו אין אופוזיציה משמעותית (ציפי לבני תתמוך בכל מבצע). בכל רגע ורגע יכול נתניהו לעשות כרצונו, ו"להכניס להם אחת ולתמיד". זה מה שאהוד ברק טען שהוא עושה ב2009. יוק.

להלן, האמת, להלן, פתרון: המציאות משתנה בכל רגע ורגע. האביב הערבי הוא הזדמנות נהדרת לישראל. אם קודם להפגנות בסוריה, חמאס נשלט, כלכלית ופוליטית באופן כמעט מוחלט על ידי איראן, כיום שורר נתק גמור בין השניים. משטר האייתולות מאבד את אחיזתו במזרח התיכון ועסוק בענייני פנים (מאבק הכוחות בין אחמדניג'אד לחמינאי). חמאס של הניה הוא נציגו של חלק רחב בעם הפלשתיני ולא של איראן. אבו מאזן, הקורא לנורמליזציה עם ישראל במשך עשר השנים האחרונות, צבר כוח אדיר ברחוב הפלשתיני בשנים האחרונות. המטרה הפלשתינית הנוכחית היא לאומית בראש ובראשונה, ובעוד שהשפעתה של איראן קטנה קטן גם כוחם של האימאמים המוסלמים הקיצוניים.

הסכם ומדינה פלשתינית הם אינטרס מובהק של ישראל להפסקת הירי: הסכם כזה מחייב מנהיגות פלשתינית אחראית ובעלת כוח בשטח. ראו את הידיעה הזו: היא מדברת על רצון של הג'יהאד האיסלאמי להבעיר את השטח, במאבק ישיר מול חמאס ובהוראת איראן. אפשר לומר: "אסור לדבר עם חמאס", אפשר לומר: "אסור לדבר עם אבו-מאזן". לעומת זאת, אפשר לחשוב: חיזוק הכוחות האזרחיים המקומיים הוא אינטרס ישראלי, משום שהמטרה שלהם היא לאומית ומקומית, וככזו הם בעלי אחריות לציבור הפלשתיני, אשר סובל מן הסבבים הללו כמו הציבור הישראלי. אפשר וצריך לדרוש מחויבויות: אפשר גם לדאוג שהמחויבויות הללו ימולאו. הפגזה של מדינה פלשתינית עצמאית את מדינת ישראל היא הכרזת מלחמה, למדינה ריבונית חדשה הכרזה כזו איננה משתלמת כלל.  במקום לייצר הרתעה, אפשר להעלים את הסיבה. אדם שיש לו נכסים, שיש לו עצמאות, שיש לו חופש, איננו שש להקריב אותם כאדם שאין לו מה לאבד. וכפי שאני אחשוב מאות פעמים לפני שאצית עצמי ברחוב כמו מוחמד בועזיזי בתוניסיה, כך גם ההנהגה הפלשתינית תחשוב מאות פעמים לפני שתשליך רקטות.

אלו הם האינטרסים של מדינת ישראל, אלו הם האינטרסים של יישובי הדרום. אלו הם אינם האינטרסים של נתניהו. האינטרסים של נתניהו מותנים בשני האדונים שהוא משרת: ההון הרפובליקני בארה"ב והימין הרדיקלי ביש"ע. בשם אהבת ישראל, מוכן הימין הרפובליקני להקריב אלפי ברברים ישראלים לטובת המטרה המקודשת של הפלת משטר אובמה.  בשם אהבת הארץ, מוכנים הקיצונים ביש"ע להקריב אלפי דרומיים עניים לטובת אתר תיירות יהודי ב"עיר דוד" או קרוואן בתפוח.   בשם שמו הטוב ו37 המנדטים שלו, מוכן נתניהו למכור את אמא שלו. 37 המנדטים שלו הם לא תושבי הפריפריה. הדרומיים הללו הרי יצביעו בשבילו בכל מקרה, הוא אומר לעצמו, אבל הם לא יממנו לו את הקמפיין, הם לא ימחאו לו כפיים באיפא"ק, הם לא יצטלמו איתו כאשר יציל אותם עם ההליקופטר.

מספיק להיאנס ולהגיד תודה על כך, מספיק לקנות את השקרים, את הרטוריקה הזולה, את ההתחנפות המכוערת ואת ההבטחות המסולפות הללו של האיש הזה: הוא לא שם עליכם זין. אל תצביעו לציפי לבני, אל תצביעו לשלי יחימוביץ', אל תצביעו לאף אחד, מבחינתי. אבל קחו את גורלכם בידיכם: זה האיש שאשם בכך שילדיכם אינם הולכים לבית הספר. לא כמה תל אביבים בליינים, לא אחמד טיבי, ואפילו לא החמאס: נסו את הרעיון שאני מציע. אם הוא לא פותר את הבעיה, השליכו אותו לכלבים ונסו משהו אחר. אבל זרקו את השקרנים הללו אחת ולתמיד, אחרת גם ב2050 יפלו עוד טילים בשדרות, לא יהיה לכם בית, ובוושינגטון ידברו על האיום האיראני.

13 תגובות בנושא “אם פעם אחת תקשיבו לפוסט הזה, לא יהיו יותר טילים על אשדוד

 1. אני מסכימה עם רוב הדברים, פרט לשניים:
  1. זה שמבצעי הפיגוע באילת יצאו מסיני, לא אומר שמתכנן הפיגוע אינו עזתי.
  2. בועזיזי הוא תוניסאי, ולא סעודי. האביב הערבי התחיל בתוניס, כשם שמחאת הדיור התחילה בקוטג'.

  אהבתי

  1. 1. הפיגוע תוכנן על ידי אל-קעידה ולא על ידי ועדת ההתנגדות, וזה לא מה שאהוד ברק טען אז, וגם לא צה"ל – ודוברת צה"ל פלטה אז עובדה סותרת בטעות.

   2. נכון. אוי לבושה. תיקנתי.

   אהבתי

   1. יש לך סימוכין לכך שהפיגוע תוכנן בידי אל קאעידה? אגף המודיעין שלך אמר את זה? לדעתי הגורמים הרשמיים בישראל אמרו ואומרים אחרת. אפילו הכתבה של פישמן, שאותה אתה מזכיר, גרסה כי את מתקפת הטרור יזמו ועדות ההתנגדות העממית. את העובדה הזאת השמטת משום מה. וזה רק הבל אחד בטקסט ההזוי הזה. לצערי אין לי כח כעת להגיב על כל השטויות שהנפצת.

    אהבתי

   2. ביום הפיגוע, בפוסט המקורי שנמצא בלינק למעלה, העלתי השערה לפיה הפיגוע תוכנן במצרים על ידי אל קעידה, והיא התבססה על שלושת העובדות הבאות (אם תואיל בטובך לקרוא גם שם, תוכל לשים לב שזה האבסטרקט:

    א. וה"ע לא לקח אחריות על הפיגוע (בניגוד למנהגו בכל הפיגועים שהתבצעו עד אז)

    ב. אהוד ברק קבע שעתיים לאחר הפיגוע כי כל המתכננים והמבצעים נענשו לאחר ההפצצה בעזה. בעקבות שירותי בחיל המודיעין אני יודע שמודיעין לא נאסף בזמן כה קצר, ואם הוא היה מצוי הרי שהיה ידע מדויק על הפיגוע באילת כבר קודם לכן. מכאן יוצא שאו שידעו על הפיגוע במדויק ונתנו לו להתבצע, או שלא ידעו מספיק מלבד התראה קלושה (סבירות גבוהה יותר)

    ג. בשעה או שעתיים הראשונות לאחר הפיגוע כל כלי התקשורת זימרו "אל קעידה" בקול גדול. שעתיים לאחר מכן התזמורת, בבת אחת, כמו במטה קסם, עברה לזמר "עזה". הסיבה לכך היא דובר צה"ל, ששיקר לציבור וטען כי הפיגוע יצא ותוכנן בעזה.

    כל זאת היה בגדר השערה אז. מאותו הרגע התבררו עובדות רבות נוספו. ולא, אתה טועה, הכתבה של פישמן (שמצויינת בפוסט המצויין של עידן לנדו. קרא אותו, בקישורים) מציינת שכל המבצעים יצאו מסיני (על סמך התחקיר הצה"לי. כן, חביבי, צה"ל אומר, לא אני) וכן שהמתכננים היו בעזה אך היו קשורים לג'יהאד עולמי (בולשיט כלשהו – בכל אופן, בניגוד גמור להצהרות הממשלה לגבי וה"ע).

    עכשיו, חביבי, אתה יכול להמשיך ללקות בדיסוננס קוגנטיבי ולהמשיך להטיח "לא מאמין" נגד קיר העובדות, מה שחלק גדול מן הישראלים עושה בדרך כלל או שאתה יכול להכיר בהן. אני את שלי סיימתי, מה גם שהפוסט הספציפי הזה עוסק בשקר הנוכחי.

    אהבתי

 2. אויישששש, כבר הייתה בי תקווה לאיזה פתרון גאוני. משהו חדש. מבריק. שניתן ליישום בזק.. בוודאי שצריך לחזק את הכוחות האזרחיים ואת החוגים המתונים.. בוודאי. הבעיה הרצינית בצד הישראלי היא חוסר רצון שמרסק כל אפשרות אופטימית ונפלאה כזו —–UNFORTUNATELY

  אהבתי

  1. אם התכוונת להחזרה בזמן של הסכסוך, עצירת דיין, ביטול 67 וכו', אז אני עוד עובד על המכונה, יש לי רק כמה באגים אחרונים.

   פתרון של הסדר ניתן ליישום בזק: שקר קמפ-דיוויד (אנחנו הצענו הכל, הם סירבו) אינו אלא שקר שהופץ על ידי לשכת ברק. ניתן להגיע להסדר קבע בטווח זמן של פחות משנה, להכיר במדינה פלשתינית ב90% מקווי 67 + פיצוי כלכלי על הפליטים. ניתן לדרוש ממדינה כזו התחייבויות בטחוניות, וברגע שהיא מפירה אותן ישנן סמכויות להפעיל נגדה שאין לגוף כובש.

   לגבי חוסר הרצון – אכן, נתניהו וכנופייתו הם הסכנה הגדולה ביותר לחיי שלווה ושגשוג כאן, רק הגיע הזמן שהציבור הישראלי יבין זאת.

   אהבתי

   1. בפירוש לא. הפלשתינים קיבלו כבר הצעה ל-90 אחוז ודחו אותה. כרגע העמדה שלהם (אם אני זוכר נכון) היא 100 אחוז מהשטח – 98.1 אחוז נסיגה והשאר בחילופי שטחים (אם כי אבו-מאזן כבר הציע חילופי שטחים רחבים יותר, אבל לא בהרבה).
    לצערי, ההתנחלויות מהוות הצלחה אדירה של הימין וה"מרכז" למנוע כל הסכם, ואילולא הוקמו כנראה שכבר היה נחתם הסכם (כי זה היה יותר אפשרי מבחינה פוליטית, שלא לדבר על כך שהיו הרבה פחות ימנים משיחיים). אז מספיק שמכונת הזמן תחזיר עד 75, אל תתאמץ עד 67.

    אהבתי

   2. 90% מהשטח היא בגדר הערכה גסה של המיטב שניתן להשיג במו"מ. ייתכן שהיא מוגזמת, אך אין זה עקרוני.

    לגבי מכונת הזמן, אני אצטרך לבדוק את זה, בכל זאת יש גם את נושא ירושלים וגו'. אני עובד גם על אפשרות של מניעת מרד בר-כוכבא, זה גם עלול לפתור כמה בעיות.

    אגב, בעקבות התגובה הזו הגעתי לקריאת הפוסט שלך על מבצע תמוז. מעניין מאוד ומוצלח מאוד, תודה.

    אהבתי

   3. תודה על המחמאות. גם אני נחשפתי לבלוג שלך רק כעת, ונראה שצפויה לי הנאה רבה מלעבור על הארכיון.

    ההבדל בין ה-90 אחוז ל-98 אחוז הוא דווקא כן עקרוני, הוא בדיוק ההבדל בין הסכמה ישראלית לאי הסכמה כזו. כי גושי ההתיישבות, ובמיוחד זה של אריאל שנעשה במכוון בעומק הגדה, הופכים נסיגה כזו ללא אפשרית מבחינה ציבורית בתנאים הנוכחיים. כדאי שכולם, ובמיוחד תומכי הפשרה הטריטוריאלית, יידעו זאת.

    אהבתי

 3. למה שאזרחי ישראל יפסיקו לתמוך ביד קשה ותוקפנית כלפי הפלשתינים כאשר הפלשתינים לא מכאיבים להם יותר? ומנגד, למה שאזרחי ישראל יפסיקו לתמוך ביד קשה ותוקפנית כלפי הפלשתינים כאשר הפלשתינים יחזרו להרוג בהם?

  אזרחי ישראל בקושי קנו את הטענה שיש פרטנר בימי רבין, והם הפסיקו לחלוטין לקנות את הטענה הזו כשברק הכריז שאין פרטנר. נשמע לי סביר שתמיכת האזרחים בימין תדעך רק אם הפלשתינים ייצאו מגדרם כדי להוכיח שהם שבדים. לא נראה לי שזה יקרה בקרוב.

  כל מה שהפלשתינים יכולים לעשות זה לאמץ את המאבק הלא-אלים כדרך העיקרית להילחם בישראל ולצבור אהדה בעולם. זה לא הצליח בטיבט, אבל ישראל היא לא סין.

  אהבתי

  1. א. לגבי המאבק הפלשתיני – אתה צודק, זה בדיוק מה שהם עושים, מה שגורם לישראל לאבד את העשתונות.

   ב. לגבי שינוי דעת הקהל – מדובר, בסך הכל, בשכנוע. ברטוריקה נכונה, בפרסום נכון ובתזמון. מה שלמדנו מראובן אדלר הוא כי המונח "ציבור" הוא מונח שהומצא על ידי פוליטיקאים לנוחיותם. "הציבור שבר ימינה" – אינה אלא קלישאה דמגוגית מבית יש"ע.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s