איך לייצר מהפכה אלימה בישראל ב2012

כאשר מפגיני בלעין , או כאשר מפגיני רוטשילד טוענים כי הם מפגינים באופן בלתי אלים, הם משקרים. כל הבעת מחאה, כל שלילה של הגופים הממסדיים, היא הפעלת אלימות. הממסד עצמו מפעיל אלימות אינהרנטית מתמידה כנגד האינדיבידואל: המשטרה, הצבא, העירייה, הגופים הבירוקרטיים, מערכות המשפט, הן מנגנוני האלימות של הממסד.

כאשר המפגינים בענתות הוכו על ידי השוטרים המתגוררים במקום, כאשר מוצטפא תמימי נורה מטווח אפס ונהרג, כאשר אמיל גרינצוויג נהרג מרימון במהלך הפגנה – מדובר היה בהצלחה מסחררת של המאבק האזרחי בממסד.  מדוע הם לא נשארו בביתם? מי שנשאר בביתו לא נורה. מי שנשאר בביתו נשלט על ידי הממסד: הוא בובה.

מוצטפא תמימי הפעיל אלימות רדיקלית יותר כלפי חיילי צה"ל: מוצטפא תמימי ניצח את צה"ל. מדוע? משום שצה"ל איננו יודע מה לעשות כנגד תמימי: צה"ל יודע היטב מה לעשות כאשר מתפוצץ אוטובוס בתל אביב, או כאשר נורים טילים על הדרום. אך צה"ל איננו יודע כיצד להגיב כאשר אלפי פלשתינים מתקרבים לא חמושים אל הגדר, כאשר הם פשוט הולכים – ללא רובה, ללא אבן – צה"ל נכנס להיסטריה, ליברמן מאיים בנהרות של דם. נגד מוצטפא תמימי צה"ל מאבד את עשתונותיו: אין אדם בעולם שיכול להצדיק את צה"ל. אין אדם שיאבק למען צה"ל שיורה במוצטפא תמימי מטווח אפס, כפי שאין אדם בעולם שיציל את אסד מחורבנו הקרוב.

מי שחושב, למשל, כי גנדי, או מרטין לותר קינג, לא היו אלימים, איננו מבין דבר. וודאי שהם היו אלימים – הם הפעילו את הכוח האגרסיבי ביותר כנגד הממסד. גנדי, קינג, תנועת הנגד בארה"ב בשנות הששים, וכיום, אבו-מאזן, הבינו כיצד יש להפעיל את האלימות הזו בצורה הטובה ביותר: הם הבינו שהראשון שיורה, מפסיד. כאשר השחורים בארה"ב השחיתו את הרחוב ושרפו חנויות – הם הפסידו. כאשר הם צעדו ברחוב בשקט, עם לפידים, כאשר המשטרה נקראה להכות אותם עם אלות – החל ניצחונם הגדול.

יש הטועים לחשוב כי חסימת רחוב, כי צעדה המונית לעבר הכנסת, כי העמידה הגאה לנגד אלות ורובי הממסד הם נקיטת פסיביות פציפיסטית. לא כך – מדובר בפעולה האקטיבית, הפוליטית והאלימה ביותר. לנגד הממסד, השימוש ברובה, באבן, ברימון – היא כישלון מובטח, היא מתכון לאסון. משום שבקרב הזה האלימות הממסדית תנצח פעם אחר פעם. לנגד המטוס, לנגד הטנק, לנגד הפצצה – יש להעמיד את הידיים החשופות ולא את המרגמה.

הביטו באדם הזה:

זהו האדם החזק ביותר בעולם. לאחר הטבח בכיכר טיאנמן, הוא בלם את מסעם של הטנקים של המשטר. כאשר הטנקים ניסו לעקוף אותו, הוא חזר ועמד בדרכם. מיהו האיש הזה? אולי הוא סטודנט בשם ואנג ואילין. אולי לא. אולי חטף אותו המשטר לאחר מכן והוציאו להורג, אולי הוא הסתיר את זהותו ומתגורר תחת זהות אחרת. אין לכך כל חשיבות: הטנקים החמושים הללו, של אחת מן האימפריות החזקות בעולם, עצרו בפניו. אם "איש הטנק" היה יורה לעבר הטנקים, לא היה סיפור. אם "איש הטנק" היה משתמש בטנק, ברובה, בג'יפ צבאי, בטיל נ"ט – הטנקים לעולם לא היו עוצרים. אם היה עוצר טנק אחד, היה מגיע אחר.

אך "איש הטנק" עמד מול הטנקים עם שקית קניות. אפילו הצנזורה של המשטר הסיני (זו שהוא היה מסוגל לה בשנות התשעים, ויתקשה לשמור על כזו היום) לא הצליחה להעלים את התמונה הזו מן העולם. לא הצליחה לנצח את הדימוי החזק כל כך, האמיתי כל כך, של הרגע האחד הזה.

עכשיו, דמיינו לעצמכם אלפי, עשרות אלפי "אנשי טנק" כאלו. דמיינו לעצמכם עשרות אלפי ישראלים, ערבים, יהודים, שחורים, לבנים, דמיינו לכם אותם עומדים כך באמצע איילון. דמיינו לכם אותם עומדים כך בנבי צאלח, דמיינו אותם עומדים כך בשכונות בירושלים, בכניסה למשכן הכנסת, ליד ביתו של ראש הממשלה. עומדים, עם שקית קניות, עם ילדיהם, עם ידיים חשופות.  ללא אבנים, ללא נשק.

אל תטעו ותחשבו כי עשרות אלפי הישראלים הללו ינהגו באי-אלימות: העמידה הזו היא אלימות. העמידה של איש הטנק מול הטנקים היא מאבק: אתם לא תעברו כאן. אך זהו מאבק בו אנו יכולים לנצח, זהו מאבק שמפרק את ההיררכיה שהכוח המדיני מבקש להפעיל. זהו מאבק שמפרק את הכוח. הכוח ביקש להכניס את האדם לטנק: להנגיד את האדם שבטנק לאדם שמעבר לטנק, מעבר למכונת הירייה, מעבר להפגזת המטוס.  אך האדם העומד, המישיר מבטו, משתק את העומד מולו: הוא חושף את מפלצתיותו של הכוח.

ב2012, אנו לא צריכים להמשיך להיות נחמדים. אנו צריכים להפעיל את אלימותו של "איש הטנק": לא עוד טרכטנברג, לא עוד זריית חול בעינינו. ב2012, כולנו מוחמד בואזיזי, שהפיל את שלטונו של בן-עלי בתוניסיה. כולנו רוזה פארקס, כולנו עליה מאהדי, כולנו מוצטפא תמימי. כדאי לכם, במסדרונות הממשלה,  להתחיל לפחד.

2 תגובות

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s