האם ישראל מתכוונת לתקוף באיראן?

בימים האחרונים, בין הטיפות של הרכילויות והלהג הציבורי על עניין שליט, החלו להופיע טענות רציניות, במספר מקומות אודות כוונה ישראלית להתקיף את הכור הגרעיני באיראן. יוסי מלמן, עיתונאי רציני בדרך כלל בעל מקורות אמינים, אך גם חובב קונספירציות לא קטן, טוען היום בעיתון הארץ, באופן מסויג, כי ייתכן וסיפור ההתנקשות בשגריר הסעודי בארה"ב אינו אלא פברוק אשר נועד להכין מתקפה משותפת כזו של ישראל וארה"ב. במקביל, שואלת כותרת בYnet: "מחפש הצדקה לתקיפה צבאית?"  ביחס ללחץ מצד אובמה לחשיפת מסמכים חסויים הנוגעים לגרעין האיראני.  בן כספית מדבר על אפשרות דומה בטור קטן במוסף השבת, ואלכס פישמן כתב על הקשר בין עסקת שליט לבין כוונת התקפה כזו בקרוב בטור בידיעות.

נוסף להן, מצרף היום סילברסטיין צילום מסך מתוך דף הפייסבוק של כרמל שאמה הכהן, בו נכתב כדלהלן:

בתחילת הקדנציה של הממשלה דובר על שלוש מטרות ראשיות: יציאה מהמשבר הכלכלי, החזרת גלעד שליט וחיסול הגרעין האיראני. מהמשבר הכלכלי יצאנו מזמן וגלעד חוזר ביום שלישי הביתה חי ושלם… 

גם במקרה זה, לא ברור עד כמה ההצהרה הזו מצביעה על משהו. סילברסטיין בעצמו מעלה בתחילה ספק עד כמה שאמה-הכהן "מעורב בעניינים", אף כי הוא מסיק בסופו של דבר כי הוא מעורב בהחלט.

עכשיו, ייתכן ומדובר בברווז עיתונאי שיצא מכל פרופורציה. מרבית מן הידיעות הללו, לטעמי, לקוחות ישירות מן הבלוג של ריצ'רד סילברסטיין, "תיקון עולם". סילברסטיין הוא בלוגר בעל אזרחות אמריקנית, מה שמונע את הצנזורה הישראלית מלחסום את הידיעות המופיעות אצלו בבלוג. פרשיות רבות בישראל נחשפו לאחרונה הודות לפרסומים שהופיעו אצלו לראשונה, החל בפרשת ענת קם,  וכלה בפרשת המהנדס האיראני החטוף. לסילברסטיין ישנם מספר מקורות אמינים בישראל ובארה"ב. שמאי ליבוביץ', למשל, עבד בFBI בעבר ומסר לו את תוכנן של שיחות חסויות של דיפלומטים ישראלים בארה"ב אשר הפעילו לחץ שם לקידום התקיפה באיראן.  מן הצד השני, פעמים רבות נוטה סילברסטיין לספקולציות, חלקן מבוססות וחלקן מבוססות פחות.  כתוצאה מכך, הרבה מן החדשות המפורסמות בקריצה בישראל, מבוססות על ידיעות אשר מופיעות אצלו, בין אם הן "ידיעות" של ממש או בין אם מדובר באימוץ ישיר של הספקולציות שלו.

מאידך, הופעתן במקביל של מספר ידיעות כאלו, בשילוב עם הזהרותיו של מאיר דגן בשנה שעברה, לפיהן היו הוא, אשכנזי ודיסקין המעצורים היחידים בפני מתקפה כזו של ברק ונתניהו, מתחילות להדאיג. מאוד.

אינני יודע עד כמה האחראים על לחיצת הכפתור שפויים. אני יודע כי הם נבלים, אופרטוניסטים, קיצוניים ורווי אגו ותאוות שליטה. אך עדיין, אני מאמין, או רוצה להאמין, כי הם לא מטורפים לחלוטין. כי ברור להם כי פעולה כזו היא הרסנית בצורה כה נוראית, כה קיצונית, עד כי בסופו של דבר השכל הישר מונע אותה. איראן של 2011 אינה עיראק של 81, לא מבחינת הכוח הטכנולוגי והצבאי, ולא מבחינת הנכונות והמוכנות של משטר האייתולות להיכנס לעימות לעומת זו שהייתה לסדאם חוסיין אז. התקפה על הכור האיראני תוביל, בוודאות, באופן בלתי מוטל בספק, לאלפי הרוגים בישראל ולמלחמה אזורית כוללת ועקובה מדם. אין מדובר בספקולציה שלי בלבד:  אנשי מערכת הביטחון – ראש המוסד, ראש השב"כ, הרמטכ"ל הקודם והנוכחי – אומרים זאת בעצמם, חלקם בתקשורת וחלקם בפורומים סגורים. איראן וודאי תפעיל גם את הגרורות שלה בסוריה ואת החיזבאללה, ועימות עם מצרים גם הוא אפשרי.

לשתי מלחמות חסרות אחריות כבר גררו אותנו, בהפתעה מוחלטת וללא שום יכולת השפעה מצד הציבור השפוי. אולי, במעין לוגיקה מטורפת, סבורים ברק או נתניהו כי ניתן לצאת מהרפתקה כזו בהצלחה. אולי, כמו בד"ר סטריינג'לאב, הם מתחילים לחשוב על החיים שאחרי, מתוך הבונקר האטום שבקריה.

אם הספקולציות הללו נכונות, מישהו שם צריך להתריע, להתריע מהר, עכשיו, בקול גדול. לצעוק כי הם מתכוונים לעשות דבר כזה, ולעזאזל כל הצנזורות שבעולם. אם יש להם קצה של קצה של תוכנית פסיכית כזו לזמן הקרוב, יש לשים אותם במעצר מיידי ולשפוט אותם על בגידה.  אם למישהו יש שביב של פיסת מידע קונקרטית על הסיפור הזה, אל ימלא פיו מים- מדובר בחיים של כל אחד ואחד מאיתנו.

אם, לעומת זאת, מדובר בברווז עיתונאי רחוק מן המציאות, כדאי מאוד שהתקשורת תחזור בה במהרה, ותזהר להבא מלחרחר מלחמה איומה כזו באופן הזה. לא מדובר כאן בסיפור קטן וחסר משמעות, מדובר בחייהם של מיליונים, וזה לא מצחיק אותי בכלל.  אפשר לומר אפילו, שזה גורם לי להשתין במכנסים מרוב חרדה.

7 תגובות

 1. רק להזכיר כי האשמות דומות כלפי "מנהיגינו הששים אלי קרב" הושמעו בעת המחאה החברתית. רבים משונאי ההנהגה הנבחרת בישראל אמרו כי ביבי וברק יחלו מלחמה רק בשביל לעצור את ההפגנות – אבל בסופו של יום הם אלו שמנעו אותה אחרי הפיגוע בגבול מצריים בעוד האופוזיציה היא זאת שהתאוותה לדם.
  והאם לפני הפצצת הכור הסורי גם ידעת "באופן בלתי מוטל בספק" כי המבצע יוביל למלחמה אזורית כוללת ואלפי הרוגים?
  קצת פרופרציה לא תזיק לאף אחד במדינה ההיסטרית הזאת, לא מימין ולא משמאל.
  אנחנו כאן והם כאן וכך זה נמשך.

  אהבתי

  1. שוב, לגבי כוונת ההתקפה באיראן אינני יודע "באופן בלתי מוטל בספק", רק הצבעתי על כך שהרבה טענות על אודות כוונה כזו מופיעות לאחרונה.

   "הם אלו שמנעו אותה" – לא, הם אלו שחרחרו את המלחמה. קרא פוסטים ישנים, קרא מאות בלוגים אחרים. לחזור שוב על כך שההפגנה תוכננה במצרים והשתתפו בה רק חיילים מצרים, בעוד נתניהו וברק הפציצו בעזה וטענו שהאחראים לכך חוסלו ויצאו מקרב וועדות ההתנגדות, בעוד שבדוברות צה"ל לא ידעו על כך דבר, הכחישו ואח"כ טענו ש"זה מה שהדרג המדיני אומר"? ועזוב בכלל את עניין השתיקה שנכפתה על ראש השב"כ בוועדת החקירה של מופז על האירועים, ישירות בהוראת נתניהו. אבל עזוב, אלו הן חדשות האתמול.

   אין דין הכור הסורי כדין הכור האיראני, לא צריך להיות מומחה למזה"ת בשביל לעמוד על ההבדלים.

   אהבתי

   1. אתה שבוי בקונספציה ואני מתחיל להתייאש ממך. אתה מסומם משנאתך לראש הממשלה שאתה מסוגל לראות רק עובדות שיתמכו בתפיסתך ועיוור לכל השאר.
    קדימה רצו מלחמה, ביבי מנע אותה. כן, הוא ניצל את התירוץ לחסל אויבי ישראל בעזה… בו הו.
    ביבי התגלה כאיש הראשון לעשות צעדים לקראת המוחים, אבל עדיין כולם צועקים שהוא יתפטר… למה, יש מישהו אחר שהיה יכול לעשות יותר ממנו, או שאתה לגמרי בעד שהמיעוט הבכייני ירמוס את דעת הרוב הציוני?

    אתם השמאלנים תמיד מתגאים בליברליות וחופש המחשבה שלכם – בולישט. שמרנים כמו כולנו, רק שהשמרנות שלכם היא לאמירת הלא במקום לאמירת הכן.

    אהבתי

   2. מה לעשות שהעובדות אינן תואמות את מה שאתה טוען?
    אתה יכול להמשיך להתייאש, אין ספק שהמציאות מייאשת.

    נתניהו לא היה האיש הראשון לעשות צעדים לקראת המוחים.
    בתחילה, הוא השתמש בכוח שלו, "ישראל שלי" – המנוהלת על ידי הדוברת שלו לשעבר, איילת שקד, וכן ב"ישראל היום" – במקורביו אדלסון ורון לאודר, על מנת לכנות את המוחים "שמאלנים תל אביבים", "אנרכיסטים", "ילדי שמנת מפונקים" וכהנה וכהנה כינויי חיבה.
    לאחר שהמחאה תפסה תאוצה, לאחר שנתניהו הבין ש400,000 אינם רק "ילדי שמנת אנרכיסטים ושמאלנים", הבין נתניהו כי הוא בברוך גדול, והתחיל להילחץ.
    טרכטנברג הוא לא בדיוק "צעדים לקראת המוחים", אלא הוא עלה תאנה שנועד לקבור את המחאה ולפצל אותה.

    זוכר, למשל, את מסקנות הוועדה שנועדה לחקור את המעבר לארבעה ימי עבודה? לא? אה, נכון, זה בגלל שנתניהו דאג לקבור את הרעיון הזה באמצעותה.

    אולי את הוועדה לבדיקת חוק האברכים, אתה זוכר? לא? אה, נכון, גם זו הייתה בולשיט שנועד לקנות זמן.

    שמע, חביבי, אתה יכול לקרוא לי שמרן, אך כאשר מישהו משקר לי, באופן עקבי, מתמשך, וחסר בושה, מטבע הדברים אני כבר איני מאמין לו. אתה יכול להמשיך להאמין למינסטריון האמת של נתניהו, כנגד השכל הישר והעובדות בשטח. אני לא זקוק עוד לשום הוכחה לכך שהאיש הזה הוא נרקסיסט גמור, שקרן פתולוגי, אינטרסנט חסר תקנה, פחדן והססן, ויחד עם זאת בעל יכולות מפחידות לקבל החלטות מסוכנות להפליא וחסרות הגיון ברגעים קריטיים, דווקא מתוך אותה פחדנות וצורך מטורף באגו. ועזוב אותי, אם אלון בן דוד, לא בדיוק המפגין הטיפוסי בבלעין, כותב את זה, כנראה שאני לא ה"מסומם" היחידי.

    אהבתי

 2. כדאי לציין שאין כל הוכחה לכך שאיראן מתכננת להחזיק נשק גרעיני, או פועלת לייצרו: eyalniv.wordpress.com/2010/12/06/iranophobia/

  גם מאיר דגן אמר זאת בכתבה הזאת: http://www.haaretz.co.il/magazine/1.1527334
  "מאיר דגן: נותר עוד זמן רב. איראן לא תשיג יכולת גרעינית צבאית לפני 2014 או 2015, ובכל מקרה לא נפלה עדיין בטהראן החלטה אם להגיע ליעד." עוד מסופר בה כי ברק ונתניהו תומכים בתקיפה, אך השלישייה המקצועית של ראשי השב"כ-מוסד-צבא שמינו כדי לחזק את עמדתם לקראת, עכשיו כבר לא תומכת בה.

  אגב, "סילברסטיין הוא בלוגר בעל אזרחות אמריקנית, מה שמונע את הצנזורה הישראלית מלחסום את הידיעות המופיעות אצלו בבלוג" אולי באופן פרקטי, אבל אילו יבוא לישראל, יוכלו להעמידו לדין. חוקי הצנזורה הישראלים הם דרקוניים ונשענים במידה רבה על התקנות לשע"ח.

  אהבתי

 3. קבלו את התלונה הקבועה של השמאל כל עוד ישנם החלטות שמתקבלות לא על דעתו (בהנחה שבג"ץ לא יפסול אותם…), "כל הצעדים הראויים (היינו: בעלי אורינטציה שמאלנית/חברתית מובהקת) שעשתה הממשלה- הינם עלה תאנה".
  אני מוכרח לציין שעלה התאנה כבר גדול מהלובשו.
  לידיעת הקורא עלה התאנה בדמות טרכטנברג הביא לנו חינוך חינם מגיל 3 למשל.

  אהבתי

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s